Hakkında

Yunus Muti

Yunus Muti, 1991 yılında Sakarya’da dünyaya geldi. Okul öncesi çağlarda ve ilkokul yıllarında müziğe olan ilgisini keşfetti. O dönemlerde etrafında olan mandolin, ney, mızıka, flüt gibi enstrumanlar ile müziğe olan hevesini, ilgisini ve yönelimini arttırdı ve ortaokul döneminde kendi kendine gitar öğrenmeye başladı.

Lise yıllarında müzikle ilgilenen insanlarla tanışarak kendini geliştirme fırsatı buldu. Bir kaç lise müzik grubu denemesinden sonra Sakarya Efsun Müzik ve Sakarya Müzisyenler Derneği gibi müzik çevrelerine dahil olup daha profesyonel müzisyenlerle çalışmaya başladı ve bu süreçte gitar bilgisini da geliştirdi. 70’ler, 80’ler ve 90’lar rock gruplarının parçalarından oluşan bir repertuar odağında Rock Four Step adlı bir grup kurdu ve grup müziği, prova, sahne gibi konularda deneyim edinmeye başladı.

Yunus Muti Lise hayatının sonlarına doğru caz müziğe merak saldı ve üzerinde çalışmalara başladı. Akabinde 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı bünyesinde bir caz bölümü açılacağını öğrendi ve sınavlarına girdi, bölüme kabul edildi. Lisans hayatı boyunca George Skip Gailes, Howard Curtis, Doug Richards, Emre Kartarı, Bob Hallahan, Adam Larrabee, John D’earth, Dena DeRose, Kaan Bıyıkoğlu, Gökhan Somel, Onur Yüce, Can Çankaya, Dave Allen gibi saygıdeğer bir çok eğitimci/müzisyen ile çalışma fırsatı yakaladı. Aynı zamanda İzmirde düzenlenen uluslararası caz kampı, Hacettepe Caz Haftası gibi bir çok çalıştaya katıldı. Türkiye, Almanya, Hollanda, Kosova, Özbekistan ve A.B.D. gibi ülkelerde bir çok festivale, öğrenci değişimi sanat projelerine katıldı ve grubu ile sahne aldı.

Lisans hayatını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra 2015 yılında İzmir Yaşar Üniversitesi’nin yüksek lisans programına tam burslu olarak kabul edildi ve bir sene boyunca Emre Kartarı ile tekrar çalışma imkanı buldu. Bu sırada fotoğraf ve video alanında çalışmalara başlayan Yunus Muti, ses/görüntü kurgu, kayıt ve düzenleme yazılımları üzerindeki bilgisini ve tekniğini geliştirmeye başladı.

Mezun olduğu Hacettepe Üniversitesi’nde bu kez eğitmenlik yapmak için 2016 yılında tekrar Ankara’ya dönüş yaptı. Caz gitar, doğaçlama, armoni ve grup müziği derslerini verdiği sırada kendi sanat projelerini de geliştirmeye başladı. Kendi bestelerinden ve caz literatüründeki bestelerin aranje edilmesinden oluşan bir repertuar ile No Trio olarak sahneler aldı. Müzik, fotoğraf ve video disiplinlerini tek bir çatı altında toplamayı hedefleyen projeler ve eserler üretti.

Yunus Muti, şu anda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Anasanat Dalı’nda eğitim verip kendi sanat projeleri üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

Spread the love
Hakkında

Yunus Muti hakkında ve çalışmaları ile ilgili detaylı bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz.